Rozważając stworzenie portfolio fotograficznego w internecie warto zastanowić się nad technologią wykonania.

Flashowo czy tradycyjnie?
Generalnie należy rozważyć dwa najpopularniejsze rozwiązania.
Pierwsze to budowanie strony metodą tradycyjną w formie kodu php/html lub inny popularnych języków programowania. Druga to wykorzystanie technologii Flash.
Każda z nich posiada liczne zalety ale też i wady. Która jest lepsza? Często jest to kwestia indywidualna. Postaramy się naświetlić problematykę a może i pomóc w podjęciu decyzji.

Co z tą prędkością działania?
Zazwyczaj tradycyjnie zbudowana strona z galeriami zdjęć działa szybciej niż strona flashowa – przynajmniej pozornie. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z różnicy w sposobie działania a konkretniej ładowania danych, które w przypadku stron tradycyjnych wczytywane są element po elemencie – widać wówczas jak składowe pojawiają się na stronie. W przypadku stron flashowych oglądamy sam pasek postępu ładowania co przy zawartości stron o dużej liczbie zdjęć i słabym łączu może być długotrwałym i irytującym procesem.

Kiedy lubisz dużo pisać…
Inną kwestią jest sposób wyświetlania strony. Jeżeli chcemy aby nasza strona przewijała się tradycyjnie w dół, lubimy pisać obszerne wywody np.: w formie porad, wówczas z pewnością tradycyjne rozwiązanie będzie lepsze. Strony flashowe posiadają ściśle zdefiniowany obszar ekspozycji danych, pomocne są wówczas suwaki w treści, które niestety nie są zbyt dobrze odbierane przez internautów.

Linkowanie podstawą w sieci
Należy także pamiętać o niezwykle istotnej kwestii jaką jest linkowanie. W przypadku stron flashowych zazwyczaj nie możemy odwołać się do konkretnego linku wewnątrz strony. Oznacza to, że nie możemy znajomym podesłać precyzyjnego linku do właściwego zdjęcia lub artykułu a jedynie do samej strony. W dobie stron społecznościowych, które bazują na linkowaniach zewnętrznych, stracimy w tym momencie wiele. Zazwyczaj fotografowie obchodzą tę niedogodność posiadając swoje portfolio internetowe w formie flashowej prowadząc równolegle bloga.

Co z pozycjonowaniem
W dobie zalewu sieci kolejnymi stronami internetowymi, zagadnienie pozycjonowania jest szalenie istotne. Bo w końcu po co komu strona skoro nie można jej wygooglować? Tutaj pojawia się kolejny argument przemawiający za tradycyjną budową strony. Zdecydowanie łatwiej wypromować w wyszukiwarce stronę „zwykłą” od flashowej. Dzięki otwartości kodu roboty wyszukujące doskonale analizują zawartość takiej właśnie strony.

A co na to Apple?
Miłośnicy IPhone’ów, Ipad’ów i innych urządzeń bazujących na rozwiązaniach Apple’a zdążyli się już zaznajomić z przypadłością ich systemu jaką jest brak obsługi formatu Flash. W praktyce oznacza to, że posiadając któryś z wymienionych sprzętów nie będziesz w stanie oglądać strony flashowej. Brutalna rzeczywistość i kolejny argument przeciw.

Nic nie jest dziełem przypadku
Zestawiając wady i zalety obu technologii, tworząc system stron Albumio, postawiliśmy na wykorzystanie tradycyjnych rozwiązań.

Dajemy Wam przy Wam szansę na ciekawą bo animowaną i pełnoekranową prezentację wybranych prac. Wystarczy poprzez panel administracji wybrać dowolną ilość zdjęć do Slideshow. W efekcie internauta przeglądający Twoje portfolio fotograficzne, oprócz zwykłej nawigacji w oparciu o kategorie galerii może także zobaczyć prezentację najlepszych prac w trybie pełnoekranowym.

Comments are closed.

Post Navigation